01449 711642
enquiries@mastersaddlers.co.uk

SMS National Saddlery Competition Results 2016

TOTAL PRIZE FUND £4375

The majority of the prize fund has been generously provided by The Worshipful Company of Saddlers with Abbey England, Osborne Tools and Mrs Hurst sponsoring the trainee bridle and saddle classes.

Class 1 Master and Apprentice An In-hand stallion show bridle and Foal Slip
 
1st: Frances Roche and Kirsty Thomson

Sponsored by Mrs Hurst

Premiums: Frances Roche, Kirsty Thomson, Julia Balfour and Corrin King

Class 2a Trainee Bridlework

A Headcollar conforming to Level 2 City & Guilds Skills Assessment specification for those in year's one and two of their training
1st prize Sponsored by Osborne Tools

1st: Katherine Bebbington-Moore, Capel Manor College
2nd: Freya Weller, Capel Manor College
3rd: Samantha Coulman, Capel Manor College
4th: Amy Baldwin, Capel Manor College

Premiums: Katherine Bebbington-Moore, Freya Weller, Samantha Coulman, Amy Baldwin, Lucy Ellis, Rebecca Simmons, Nike Baruwa.

Class 2b Show Double Bridle conforming to Level 3 City and Guilds Skills Assessment specification for those in year's three and four of their training.
Sponsored by Abbey England

1st: Corrin King, S Milner & Son
2nd: Hannah Mustoe, The Tack Haven
3rd: Victoria Barnett, Bearhouse Saddlers

Class 3a Trainee Saddle – Rural

Any type or size of Leather Saddle (must be suitable to meet the criteria of C&G Level 2 or 3 Saddle specification)
Sponsored by Mrs Hurst

1st: Corrin King, S Milner & Son
2nd: Michèle Christensen, Gardehusar Regiment
3rd: Julia Balfour, Chobham Rider
4th: George Hills, The Saddle Man

Class 3b Trainee Saddle – Trade

Any type or size of Leather Saddle (must be suitable to meet the criteria of C&G Level 2 or 3 Saddle specification)

1st: Daryll Sykes, Ideal Saddle Company
2nd: Paul Jones, Ideal Saddle Company

Premiums: Daryll Sykes and Paul Jones

Class 4 Intermediate Bridle - no more than 7 years in the trade

Breast Plate or Breast Girth

1st: Ellie Tomlinson
2nd: Lois Wybraniec
3rd: Abby Nowell
Premiums: Ellie Tomlinson, Lois Wybraniec and Abby Nowell

Class 5 Special Open Class

A Grakle Noseband

1st: Line Hansen
2nd: Karley Brown
3rd: Catrien Coppens

Premiums: Line Hansen and Karley Brown

Class 6 Small Business Saddle Makers

Open to those making no more than 10 saddles a year. Any design of English astride leather saddle

1st: Penny Dickson

Premiums: Penny Dickson

Class 7 Trade / Company Saddle

Any design of leather English Astride Saddle

1st: Andrew French, Ideal Saddle Company

Premiums: Andrew French, Ideal Saddle Company

Class 8 Open Harness

Driving Bridle

1st: Catrien Coppens, Royal Mews
2nd: Frances Roche, Royal Mews
3rd: Kirsty Thomson, Royal Mews

Premiums: Catrien Coppens, Frances Roche, Kirsty Thomson, S/Sgt Godfrey Morris

Class 9 Open Bridle

A Dressage Bridle

1st: Lisa Hoskins
2nd: Catherine Baker
3rd: Helen Reader

Premiums: Lisa Hoskins, Catherine Baker, Helen Reader, Kathrine Holm and Karen Schlotter

Class 10 Open Saddle

A Dressage Saddle

1st: Steven Delaney, Vale Brothers
2nd: Scott Smith, Ryder Saddlery
3rd: Dennis Townsend, Ryder Saddlery

Premiums: Steven Delaney

Class 11 A Side Saddle

1st: James Adair
2nd: Nicola Watson
3rd: Ingrid Sanders
4th: Helen Reader

Premiums: James Adair, Nicola Watson, Ingrid Sanders and Helen Reader

Class 12 The President’s Choice

A Bag, Box or Case suitable for a Country Pursuit

1st: Catherine Baker
2nd: Alexendra Irwin
3rd: Helen Leedham
4th: Frances Roche

Premiums: Catherine Baker, Alexendra Irwin, Helen Leedham, Frances Roche, Julia Balfour, Guy Barrett, Carolyn Truss, Mark Bushell, Chris Taylor and Ian Harris

COMPETITION TROPHIES:

The Tony Byrne Memorial Trophy for the best Harness entry by an Apprentice or Trainee was awarded to Kirsty Thomson for her entry in the open harness class.

The Tony Russell Memorial Trophy for the best harness entry was awarded to Catrien Coppens for her entry in the open harness class.

The Alf Batchelor Memorial Trophy for the best bridlework entry was awarded to Ellie Tomlinson for her breast girth entered in the intermediate bridle class, presented by John Batchelor.

The Neil McCarraher Trophy for the most attractive and commercially viable saddle in Class 7 was awarded to Ideal Saddle Company presented by Neil McCarraher

The Side Saddle Association Trophy for the best Side-Saddle Entry was won by James Adair, presented by Liz Turner of the Side-Saddle Association.

The Les Coker Millennium Trophy for best entry by an Apprentice was awarded to Kirsty Thomson for her driving bridle entered in the open harness class.

The Bruce Emtage Memorial Plate for Best in Show was awarded to Steven Delaney of Vale Brothers for his entry in the open saddle Class